Report 2019

Doplňujeme

Report 2018

Příbram opět rozhýbaná, zadýchaná a nově i s muchomůrkami

Ulice historického centra Příbrami byly v sobotu 2. června bez zaparkovaných aut, plné dřevěných skoků a auta v odpoledních hodinách nahradili dravci na sjezdových kolech a adrenalunchtivý fanoušci sjezdové disciplíny zvané Downtown. Jel se 2. ročník Svatohorského Downtownu.

Několik měsíců příprav, zvuky motorových pil, brigády, “rekultivace” Svatohorského sadu, tisk startovních čísel a další náležitosti, které vyvrcholily 1. červnovou sobotu. To byly přípravy eventu, který přilákal do Příbrami přes stovku jezdců z celé České republiky a další stovky fanoušků.

“Svatohorský Downtown je jednodenní záležitost, ale makalo se na ní několik měsíců. Jsme hrozně šťastní, že se do příprav zapojily opět desítky makáčů a dobrovolníků, kteří bez většího nároku na honorář obětovali víkendy i všední dny. Zároveň patří velké poděkování městu Příbram a všem partnerům, kteří akci podpořili finančně,” uvedl Vojta Hrach z Cowárny.

Samotný sobotní den začal pro organizační tým v brzkých hodinách, kdy se začaly tunit překážky, usazovat skoky a řešit registrace a další související body, které rozsvítily ve 14:30 souhvězdí jménem Svatohorský Downtown. Na trať se pustili první jezdci, kteří v rámci tréninku ochutnávali trať.

První část závodu byla stejná jako při prvním ročníku.

Start nad nádvořím u Svaté Hory. Následují dva skoky a hurá do sadu. Tady si kluci vyhráli, postavili nový odpal do transferu, vyladili klopenky a trať opět navedli na drop o jehož délce se vedly debaty dlouho před závodem a vedou se dodnes. Co bylo jasný všem, doletět to chceš a musíš.

Druhá polovina trati zaznamenala největší změnu, zkrátila se nudná pasáž kolem Waldorfské školy a hurá dolu kolem Indické restaurace. Několik zavřených zatáček kolem barelů, s odměnou v podobě „přes-valníku“, následuje palba na Václavské náměstí, kde je nachystaná místní lahůdka, step up na obří kontejner a drop ven. Tady je to o vyslání prvního pokusu v akurátní rychlosti. K vidění bylo i pár veselých momentů. Pár lidí se nahoru dostalo jen tak tak, a na drop dolů už to rychlostně prostě nevyšlo, takže brzdy, podání kola dolů a s hanbou nenápadný sestup na zem.

Za “konťasem” čekala další chlouba, wallride jak býk z výflusem do podchodu a následovala pasáž, které se bojí jezdci ještě předtím, než překročí značku Příbram. “V roce 2019 chceme tuto pasáž vynechat a udělat jednu radikálnější změnu,” zmínil stavitel trati Marty Beat Benďák. Od Jiráskových sadů až na náměstí T.G.M. nejde totiž o sjezd, ale o vůli a cyklistiku.

Velkým pozitivem závodu byla účast přibližně 20 jezdců z Příbrami a okolí. Většina z nich jela se zadřenými třískami v rukou, protože se podílela na stavbě skoků a jejich převozu ze skládky Bytíz (zde byly skoky přes rok uskladněny) do ulic města.

Pro třetí místo dolétl enduro specific Petr Leták, stříbro bral Michal Prokop, který čas stlačil na 2:02. Na trati byl ale ještě Kuba Kubikula. Pan Říha a jeho čas 2:00 způsobil monstrózní zakřivení časoprostoru a hurónský aplaus stovek diváků. Pak už jen vyhlášení, Wheelabrator contest, tombola s hlavní cenou v podobě XC kola z Hervisu a odchod na afterparty.

A co ty muchomůrky? Velkým plusem letošního ročníku byl design a vychytávky podél celé trati, které si vzala na starosti jedna psytranceová fanynka a členka SVDT crew. Ve Svatohorském sadu byly na stromech zavěšeny nastříkaná kola, vedle nich umístěny pestrobarevné muchomůrky a v Mariánském údolí byly přes ulici rozvěšeny práporky, které daly prázdné ulici uplně jiný ráz.

Po organizátorské stránce fungovalo také občerstvení a další záležitosti. “Obrovský díky patří traťovým komisařům s píšťalkami, kteří zajišťovali bezpečnost jezdců i chodců. Jsme rádi, že jsme opět dodrželi heslo: udělat bezpečný a zábavný závod. Za rok chceme SVDT opět posunout a kousek dale a bavit nás i obyvatele města,” shrnul na organizační tým Vlasta Ševr.